Haber

Yunan basınından Türkiye’nin Atina’ya daveti: Acil önlem alınmalı

Türkiye’nin savunma sanayinde son yıllarda kaydettiği başarılar ortada. 2021 yılı da 2022 yılı da yerli ve milli savunma sanayinde başarılı geçti. Gerçekten de 2023 böyle bir yıl olacak.

2022 yılında birçok unsura imza atılırken Türk savunma sanayisi kara, deniz ve hava sistemlerinde ürettiği işlerle sadece yurt içinde değil dünyada da adından söz ettirmeye başladı. Yabancı basın Türk savunma sanayisindeki yenilikleri sık sık gündeme getiriyor.

Türkiye’deki gelişmeleri takip edenlerin başında Yunanistan geliyor. Yunan haber sitesi Pentapostagma, Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarılarını sıralarken, cephaneliğindeki füze sistemlerini şöyle sıraladı:

  1. Kasırga
  2. aydınlatma
  3. bora
  4. Tayfun

Kasırga 100; Yıldırım’ın 150; Pentapostagma, Bora’nın 300 kilometre, Tayfun’un ise 1000 kilometre menzile ulaşabileceğini belirtti. “Yukarıdaki füze sistemlerini varsayımsal olarak konuşlandırırsak tüm adalarımız ortaya çıkar. Ege doğrudan ikiye bölünebilir.”sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Pentapostagma, KC135 hava tankerinden de bahsetti, “Türk Hava Kuvvetleri bu tankere sahip olduğu için havada yakıt ikmali yapma kabiliyetine sahip.”söz konusu.

Yunanistan’ın acil karar alması gerektiğine değinen site, “Bir an önce durumu düzeltmemiz gerekiyor”söz konusu.

Pentapostagma, Yunan taarruz helikopterlerinin konuşlandırılması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti: Acil bir durumda adayı korumak için Kıbrıs’taki deniz üssünde bir fırkateyn ve bir denizaltının bulunmasını da planlamamız gerekiyor.”değerlendirmesini yaptı.

Pentapostagma ayrıca Ankara’da bir Yunan Tümeninin 53 yıl sonra Lefkoşa civarına yeniden konuşlandığını bildirdi. “kesinlikle ciddi bir endişe”edeceğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu