Haber

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın yanıtında AKP milletvekili ve belediye başkanının ‘endüstriyel arsa avantajı’ iddiasını doğruladığını belirtti.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın soru önergesine yanıt verdi; AKP Şanlıurfa Milletvekili Faruk Pınarbaşı ve AKP Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam’ın 80 dönümlük ‘sanayi arazisi avantajı’ iddiasını doğruladığını belirtti. Tanal, Kacır’ın şu yanıtı verdiğini anlattı: “İsmi geçen parsellerin tahsisinin iptaline gerek olmadığı, tahsis tarihi itibariyle söz konusu parsellerin şartlarının TCK’nın 60’ıncı maddesine göre devam ettiği bilgisini aldık. OSB Uygulama Yönetmeliği.”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, AKP Şanlıurfa Milletvekili ve eski Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ve AKP Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, 8 yıl önce satın aldıkları Şanlıurfa Birecik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 70-80 dönüm sanayi arazisine sanayi tesisi kurmak şartıyla . Belirtildiği gibi istihdam ve üretim amaçlı herhangi bir tesis kurmadıkları, koca araziyi atıl ve boş tuttukları iddiasını soru önergesi ile Meclis gündemine getirdiler. Tanal, konuyla ilgili soru önergesi sunmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan yanıt istemişti.

Tanal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın soru önergesine verdiği cevaba ilişkin açıklama yaptı. Kacır’ın iddiayı doğruladığını belirten Tanal, Kacır’ın soru önergesine şu yanıtı verdiğini kaydetti:

“Bakanlığımız arsa spekülasyonunu önlemek için bu konuda yapılması gerekenleri OSB Uygulama Yönetmeliği’nde açıkça belirtmekte olup, arsa tahsis işlemleri OSB Müteşebbis Heyet ve Genel Kurul kapsam ve sorumluluğunda yürütülmektedir. 4562 Sayılı OSB Kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliği.

Bu içerikte; Yatırımcılara rastgele tahsis edilen bir arsa ile ilgili olarak, tahsis tarihinden itibaren 1 yıl içinde ‘yapı ruhsatı’ ve tarihinden itibaren 2 yıl içinde ‘iş yeri ve çalışma ruhsatı’ almayan katılımcılara yapılan tahsis tahsisi, Yönetmeliğin 60 ıncı maddesinde olduğu gibi, haklı sebeplerin varlığı halinde; Süre, yapı ruhsatı için toplam 1 yılı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı için toplam 2 yılı geçmemek üzere OSB Yönetim Kurulu tarafından uzatılabilir.

Ayrıca söz konusu Yönetmeliğin 61. sayısında katılımcılar tarafından ‘borcun tamamı ödenene’ ve ‘iş yeri açma ve çalışma ruhsatı’ alınana kadar satılamayacağına veya devredilemeyeceğine ilişkin kararlar yer almaktadır. spekülatif süreçleri engeller.

“TEKLİFTE BELİRTİLEN PARSELLER…”

Bu kapsamda Bakanlığımızca Şanlıurfa Birecik Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nden talep edilen bilgiye göre; Bölgede tesis kurulması amacıyla yapılan 35 adet tahsis bulunmakta olup, OSB Uygulama Yönetmeliğine uymayan arsa tahsisleri Birecik OSB Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak OSB Uygulama 60 ıncı maddesine göre önergede adı geçen parsellerin tahsislerinin iptaline gerek olmadığı, söz konusu parsellerin tahsis tarihi itibariyle vadesinin halen devam ettiği bilgisi edinilmiştir. Düzenleme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu