Ekonomi

Su ürünleri sektörü Samsun’da “Su Kültürü İletişim Forumu”nda buluştu

Türk su ürünleri sektörüne yeni teknoloji ve iş birliği fırsatları sunan “Su Ürünleri Kültürü İletişim Forumu”, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğiyle başladı. İki gün süren forumun ilk gününde Türk somon ve balık çiftçileriyle üretime yönelik teknolojik yenilikler paylaşıldı ve ikili iş birliği fırsatları sağlandı.

EAST CCI Norveç-Norveç Su Ürünleri Kümelenmesi NAC iş birliğiyle, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve kalkınma ajansının katkılarıyla gerçekleştirilen Su Ürünleri Kültürü İletişim Forumu ile Türk su ürünleri sektörü, Samsun’da değerli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türk somon ve balık çiftçilerinin karşılaştığı zorluklara çözüm üretebilecek dünya standartlarında teknolojilerin tanıtılması, sürdürülebilir üretim sistemlerinin teşvik edilmesi ve bölümdeki iş birliği ağının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte ikili iş birliği fırsatları da sunuldu.

Murzioğlu: “Su ürünleri sektörü desteklenmeli”

Norveç ve Samsun’dan daire temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ve online olarak desteklenen programın açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, dünya gıda tüketiminin mevcut durumunun ve geleceğinin sıklıkla sorgulandığı bir dönemde, şunları söyledi: Nüfusun giderek artmasıyla birlikte deniz ürünleri tüketimi ve yetiştiriciliği konusu da özellikle önem taşıyor. Değer kazanmaya devam edeceğini söyledi. Dünyadaki deniz ürünlerinin tarih boyunca büyük oranda avcılık yoluyla elde edildiğini kaydeden Murzioğlu, “Günümüzde tüketimin büyük bir kısmı avcılık yoluyla karşılanmaya devam ediyor. İhtiyacın karşılanması için çok daha fazla deniz ürününe ihtiyaç duyulacağı açık. Dünya nüfusunun yüzde 100’ünün avcılıkla karşılanamaması nedeniyle su ürünleri yetiştiriciliği gelişmeye oldukça açık bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Su ürünleri yetiştiriciliğindeki bu gelişme beklentisi, denizlerin sunduğu sonsuz fırsatlarla da destekleniyor” dedi.

“Fırsatların olduğu açık.”

Türkiye’nin hem deniz hem de iç sularda zengin bir faunaya sahip olduğunu, özellikle Karadeniz’in bu anlamda özel bir alan olduğunu kaydeden Murzioğlu, “Türkiye’de 2022 yılında 514 bin 805 ton su ürünleri yetiştirileceğini görüyoruz. Bunun yüzde 28’ini iç sular, üretimin yüzde 72’sini denizler oluşturuyor. Her yıl yaklaşık yüzde 10’luk bir artış görüyoruz. İç sular ve deniz ürünleri dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 850 bin ton su ürününden bahsedebiliriz. Siz değerli misafirlerimizle düzenleyeceğimiz bu etkinlikte su ürünleri alanındaki fırsatları tartışacaksınız. Pazarlama, depolama, taşıma, proses ve değerlendirme, bakım gibi segmentlerle birlikte düşündüğümüzde çok önemli fırsatların olduğu aşikar. Bu programın, biz Karadenizlilerin mirasının bilgisi, sularımızın sunduğu zenginlikler ve buradaki bilgi ve tecrübe paylaşımıyla çok değerli işbirliklerinin önünü açacağına yürekten inanıyorum. Tüm paydaşlar adına. “Umarım bu forum ve iş görüşmeleri başarıyla tamamlanarak her iki ülke için dostluğa ve ekonomik faydaya dönüşür” dedi.

Programda konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Su ürünleri sektöründe avcılık dikkat edilmesi gereken bir konu. Tıpkı doğadan endemik bir bitkiyi toplayıp yok etmesine neden olduğumuz gibi, bunu da biliyoruz. Nasıl yetiştireceğiz, balıkta avcılığın da yetiştirilmesini önemsiyoruz çünkü bu gerekli.” Dünyada ve ülkemizde tüm balık ve su ürünlerinin artarak devam etmesi gerekmektedir. Çünkü bu bölüm hepimizindir. Bu da kültür ve üreme ile mümkündür. Bu nedenle Samsun’daki firmaların iş birliği önemli. Samsun’da sadece Türk somonu değil, pek çok kültür balığı da üretiliyor. Üretim artarak devam ediyor” dedi.

Programda forumu düzenleyen firmanın yönetim kurulu başkanı Dr. Ertuğrul Gündoğdu da deneyimlerini paylaştı.

Norveçli uzmanlar deneyimlerini paylaştı

İki gün süren forumun ilk gününde Norveç’ten gelen bölümün uzman temsilcileri, açık deniz kafesi uygulamaları, balık transferi, hasat ve işleme ekipmanları, atık geri dönüşüm teknikleri, kapalı devre su ürünleri yetiştiriciliği, su güzelleştirme ve kontrol sistemleri, otomatik besleme sistemleri, Sualtı kamera sistemleri, uzaktan kumanda ve otomasyon gibi birçok önemli konuda katılımcıları bilgilendirdi. Üretim süreçlerinde verimliliğin artırılması, çevresel etkilerin en aza indirilmesi ve alanda yenilikçi teknolojilerin tanıtılarak kalite standartlarının yükseltilmesinin amaçlandığı etkinlikte ikili iş birliği görüşmeleri de gerçekleştirildi. Toplantıya internet üzerinden bağlanan Norveç Doğu Ticaret Odası Başkanı Olav Rekdal da deneyimlerini ve tekliflerini katılımcılarla paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından Norveç şirketleri, finansal fırsatlar, ücretsiz şirket ağı toplantıları ve özel şirketler arası toplantılar hakkında bilgilendirmelerle ilk günün programı tamamlandı. -SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu