Haber

İSTANBUL’UN BİLİM EVİNDE ENDİŞE EDEN GÖRÜNTÜLER

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi binalarında öğrencilerin çektiği görüntüler tedirginlik yarattı. İki fakülte bünyesinde yer alan muhtelif binaların kolon, kiriş ve duvarlarında, bina iç ve dış cephelerinde çatlak ve dökülmeler gözlemlendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve çalışanları, depremde çökme riskine karşı basın açıklaması yaparak önlem alınmasını istedi.

Fatih’te bulunan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (CAPA) ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi binalarında zaman içinde meydana geldiği iddia edilen tahribat dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde monoblok olarak da bilinen Cerrahi Tıp Bilimleri binasının giriş katındaki morg bölümünde; beton dökülür, kirişler ve duvarlar çatlar, betondaki demir paslanır ve dışarı çıkar; Bazı noktalarda duvarların birbirinden yaklaşık 4-5 santimetre ayrıldığı görüldü. Binanın dış cephesindeki çatlakların sıva benzeri bir çalışmayla kapatıldığı kaydedildi. Örneğin İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’daki Tıp Fakültesi binalarında aşınma ve yıpranma gözlemlendi. Bir kısmı yenilenen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Dairesi’nin dış cephesinin tamamında meydana gelen çatlak ve dökülmeler, riskin boyutunu gözler önüne serdi. Birden fazla bloktan oluşan ana binada çatlak ve dökülmelerin yoğun olduğu gözlendi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ VE AKADEMİYENLERİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve çalışanları, olası bir depremde binaların yıkılma riskine dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Anestezi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ayşen Yavru, “Evimizden çok içinde bulunduğumuz, içinde bulunduğumuz hastaneyi, yaşadığımız yeri güçlendirmek ve nasıl çıkacağımıza dair umutları yeşertmek için buradayız. burası canlı.Biliyorsunuz Suriçi’nde çok fazla hastane yok hastaneler çevre (dış bölge) yer alıyor.Burada sadece Çapa, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kaldı.İkisi de son derece kötü durumda.”

KATILDIĞIMIZ BİNALARDA GÖRÜNÜR ÇATLAKLAR GÖRÜYORUZ

Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi olduğunu belirten Emre Ali Altın, “İncelediğimiz binalarda gözle görülür çatlaklar ve eksiklikler görüyoruz. Takviyenin yerinde olmasını ve tüm çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Özellikle eski dahiliye binası hasar görmüş ve raporu var.Sadece kendimiz için değil, olabilecekler için de endişeleniyoruz “Bir afet durumunda Çapa hizmet etmek zorunda ve içerideki hastalar başka bir yere gönderilemiyor. Bu sadece çalışanlar ve öğrenciler için değil, herkes için büyük bir problem.”

BİZE BİR ŞEY OLMAMASIN İÇİN GÜNÜN NAMAZINI KATIYORUZ

Stajyer Doktor Elif Özerdem ise, “Çalıştığım monoblok binayla ilgili şikayetleri biliyorsunuz. Binanın içinde bu kadar kırık dökük bina varken başımıza bir şey gelmesin diye dua ederek geçiriyoruz günümüzü. Binanın bir an önce kapatılmasını, bizi ve hastalarımızı korumasını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu