Haber

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon istifa etti

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon istifa edeceğini açıkladı. Edinburgh’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Sturgeon, yeni bir başbakan seçilinceye kadar göreve devam edeceğini söyledi. Reuters haber ajansının haberine göre, İskoçya’da 8 yıldır Başbakanlık yapan ve ülkenin en uzun süre başbakanlık yapan Sturgeon, “İstifa kararı kısa vadeli meselelerle ilgili değil, alınmış bir karardır. uzun vadeli bir değerlendirme sonucunda”.

Sturgeon, ‘İskoçya’nın bağımsızlığı için takviye kuvvetlerinin güçlendirilmesi gerektiğinin’ de altını çizerek, “İskoçya’yı bağımsızlığa yaklaştırdığıma inanıyorum” dedi. Sturgeon, bu kararla siyaseti bırakmadığını da sözlerine ekledi.

‘GÖNÜLLÜ ORTAKLIK OLDUĞU DÜŞÜNCESİ GERÇEK DEĞİLDİR’

1999 yılından bu yana İskoç Parlamentosu Üyesi olan Sturgeon, 2004 yılında İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) genel genel başkan yardımcılığı görevine terfi etti. Sturgeon, Kasım 2014’ten bu yana İskoçya Başbakanı olarak görev yapıyor. Yargıtay, İskoç Özerk Yönetimi’nin 23 Kasım 2022’de yaptığı ikinci bağımsızlık referandumu başvurusunu “Hayal kırıklığına uğramama rağmen Yargıtay’ın kararına saygı duyuyorum. Mahkeme yasa yapmıyor, sadece yorum yapıyor” diyerek reddetti.

Sturgeon yaptığı açıklamada, “İskoçya’ya Londra’nın onayı olmadan kendi kaderini tayin hakkı vermeyen bir yasa, İngiltere’nin gönüllü bir katılım olduğu fikrini yanlış hale getiriyor ve bağımsızlık talebini güçlendiriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu