Haber

Hz. Mevlana’nın Konya’ya gelişinin 795. Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

Mevlana ve Ailesinin Konya’ya gelişinin 795. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çelebi ailesinin Karaman’dan Konya’ya yürüyüşünün ardından Konya protokolünün katılımıyla temsili karşılama töreni düzenlendi.

Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişinin 795. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Hz. Mevlana’nın 22. nesil torunu Esin Çelebi Bayru ve ailesinin 27 Nisan’da Karaman’dan başlayıp 3 Mayıs’ta Konya’da son bulan 7 günlük Uluslararası Sevgi ve Barış Geçidi bu yıl da coşkuyla gerçekleştirildi.

Yürüyüş sonunda Karaman’dan gelen heyeti Mevlana Meydanı’nda Konya Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzbaş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Benefit karşıladı. Vali Yardımcısı Türkoğlu’na Türk bayrağının teslim edildiği programın sonunda Mevlana’nın sandukasının başında Gülbang duası okundu.

Ayrıca Barsisa adlı tiyatro oyunu, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılını Mevlana Yılı ilan etmesi hem de Mevlana’nın Konya’ya gelişinin 795. Yıldönümü kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Kendini insanlığa ve hastalıklarını güzelleştirmeye adayan Barsisa’nın şeytanla imtihanının anlatıldığı oyun, Mevlana’nın bir anlatımından yola çıkarak ilk kez 5 Mayıs günü saat 20.00’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. .

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu