Teknoloji

Cilt Kanserini Yapay Zekayla Tespit Eden Cihaz Devlet Onayı Aldı

Cilt kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kanser türlerinden biridir ve dünya çapında en yaygın kanserlerden biridir. Erken teşhisle tedavi mümkünHer yıl binlerce insan cilt kanseri nedeniyle ölüyor.

Miami merkezli DermaSensor’un yapay zekayla desteklenen yeni tespit cihazı Melanom da dahil olmak üzere en yaygın cilt kanseri türleriErken teşhis konusunda değerli bir adımın atılmasına olanak sağlayacak.

Basit bir taramayla saniyeler içinde sonuç verir

DermaSensor elde kullanılabilecek oldukça pratik bir cihazdır. Doktorların sadece ciltteki lezyonları bir cihaz yardımıyla taraması yeterlidir. DermaSensor daha sonra elde edilen verileri analiz eder, Birkaç saniye içinde ilk değerlendirmeyi sunar.Kullanan hekimler dilerlerse detaylı bilgi talep edebilir ve sonuçları bir uzmana gösterebilmektedir.

Bu sayede özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan doktorların cilt kanserini tespit etme becerisinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Akabinde kanser tanısı alan hastaların dermatoloji, onkoloji gibi uzman servislere sevk edilmesi amaçlanıyor. Kısaca, Cilt kanseri aile sağlığı merkezlerinde dahi kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Peki cihaz nasıl çalışıyor?

DermaSensor cilt ile temas ettiğinde bir ışık yayar ve cilt yüzeyinin altındaki hücresel yapılardan yansır. Işığın dalga boylarını yakalar ve analiz eder.Sistem kullandığı algoritma sayesinde bilgiyi anında değerlendirip saniyeler içerisinde sonuç üretmektedir.

FDA onayı, cihazın cilt kanserlerini tespit etmek için kullanılacağını gösteriyor. %96 hassasiyete sahiptir Bunu gösteren araştırmalara dayanmaktadır. DermaSensor’a göre iyi huylu sonuçların olumsuz sonuçlara oranı %97’dir.

Avustralya ve Avrupa’da da ticari olarak satışa sunulan cihaz, cihazın abonelik modelini temel alıyor. Beş hasta için ayda 199$ veya sınırsız kullanım için ayda 399$Fiyatlandırmasının olacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu