Ekonomi

Yeni yaptırım paketi savaşın yıl dönümünde açıklanacak

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Avrupa Birliği’nin (AB) AB Dış İlişkiler Konseyi Pazartesi günü Brüksel’de toplanacak.

Birliğin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlık edeceği toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da katılacak. Görüşmede Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketine son şekli verilmesi planlanıyor.

Üst düzey bir AB yetkilisi, gazetecilere yaptırımların ayrıntılarını veremeyeceğini, ancak yeni paketin 24 Şubat’ta kabul edilmesinin beklendiğini söyledi.

“Kapsamlı ve ciddi olacak”

Aynı yetkili, uygulanacak yeni yaptırımların geniş, kapsamlı ve önemli olacağını vurguladı.

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen, önceki gün yaptırımların içeriği hakkında bir paylaşımda bulundu. Buna göre 10’uncu pakette, sanayi ve teknoloji ürünleri ile hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılabilecek çeşitli yedek parça ve ürünlere yönelik ihracat yasakları ile mevcut yaptırımların aşılmasını veya atlatılmasını önleyici yeni tedbirler yer alıyor.

AB, yeni yaptırımların daha etkili olabilmesi için Rusya’nın Çin gibi başka ülkelerden temin edemediği birçok sanayi eserini de kapsamasını istiyor. Bunlar arasında elektronik, özel araçlar, makine ve motor parçaları gibi hayati eserler, kamyon ve jet motorları için yedek modüller ve inşaat sektörünün Rus ordusuna yönlendirebileceği anten veya vinç gibi eserler yer alıyor.

İnsansız hava araçları, füze ve helikopter gibi silah sistemlerinde kullanılabilecek 47 adet elektronik aksam, nadir element ve termal kameralara kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

AB, yasaklı eserlerin farklı yollardan Rusya’ya girişini önlemek için üçüncü ülke kuruluşlarını ilk kez çift kullanımlı ürün yaptırımları kapsamına almayı hedefliyor.

Ukrayna için AB fonlarının kullanımı

AB Dışişleri Bakanları Toplantısında Ukrayna’ya siyasi, mali ve askeri desteğin devamı da ele alınacak.

Bu bağlamda AB’nin silah yardımı için kullandığı bütçe dışı fon aracı “Avrupa Barış İmkanı”nın nasıl kullanılacağı maliyetli olacaktır. Görüşmede, bu fonu kullanan bazı ülkelerin elinde bulunan Mig-29 tipi savaş uçaklarının satın alınması ve Ukrayna’ya teslim edilmesi gibi öneriler de görüşülecek.

Görüşmede Estonya’nın “AB ülkeleri tarafından ortak silah ve mühimmat alımı” önerisinin de gündeme gelebileceği bildirildi.

İran ve Afganistan

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündeminde Ukrayna dışında İran ve Afganistan da var.

İran’da Mahsa Emini gösterileri nedeniyle protestoculara yönelik uygulamaları nedeniyle bakanların İran’a yönelik yeni yaptırımları kabul etmesi bekleniyor. Yaptırımların insan hakları ihlallerinde rolü olan kişi ve kuruluşları da kapsayacağı belirtiliyor.

İran’ın Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya askeri yardımının da bakanlar masasında olacağı kaydedildi.

Ayrıca Taliban yönetiminin Afganistan’daki kız çocuklarının eğitimi, kadının toplumdaki yeri ve kadınların insani yardım kuruluşlarında çalışmasının yasaklanması gibi uygulamalarına nasıl yanıt verileceği de toplantıda ele alınacak. Brüksel’deki toplantı.

Afganistan halkına insani yardımları sürdürmek istediklerini ifade eden AB yetkilileri, şu aşamada Taliban yönetimine yönelik bir yaptırımın gündemde olmadığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu