Teknoloji

Yandex’in Yeni Yapay Zeka Dil Modeli “YandexGPT 2” Tanıtıldı: 5 Yaşındaki Bir Çocuğa Entegrasyonu Anlayabileceği Bir Dilde Açıklayabiliyor

Son dönemin bilinen teknolojilerinden biri olan yapay zeka dil modelleri, Yandex’in onun da radarında. Mayıs 2023’te ilk dil modeli olan YandexGPT’yi tanıtan şirket, artık YandexGPT2adı verilen daha gelişmiş bir modelle ortaya çıktı.

Yandex’in açıklamasına göre yeni dil modeli, cevapları Farklı kitlelere uyum sağlama yeteneği Özelliği var. Ayrıca tekrar tekrar farklı tarz ve üsluplarda metinler yazabilmektedir. Yani integral konusunu beş yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatmasını istediğinizde YandexGPT 2 bunu yapabiliyor. fark edebilir . Dil modeli, 1.000 karaktere kadar komutları algılama ve analiz etme, soruları yanıtlama ve bilgileri yapılandırma yeteneğine sahiptir.

Yeni dil modeli yüzde 67 daha başarılı

Yandex, yeni sürümün performansı konusunda oldukça iddialı. Bire bir istemcileri kullanarak her iki modeli de kullanabilirsiniz. teste tabi tutmak Şirket, iki dil modelinden gelen yanıtları yapay zeka eğitimi, sonuçların doğruluğu, bütünlük, dil bilgisi ve yazı stili gibi çeşitli açılardan karşılaştırdı. Karşılaştırma sonunda YandexGPT 2’nin senaryoları 3 defadan 2’siDaha yeterli bir cevap verdiği ortaya çıktı.

Önceki sürümle karşılaştırıldığında YandexGPT 2, metin oluşturmayı, metin özetlemeyi ve analiz etmeyin, Fikir üretme, yazı stilini makul kişi veya hedef kitleye göre ayarlama ve gerçek kaynakları kullanma konularında kendini geliştiriyor. Yandex ekibi bu modele ve kullanılan veri setine ilişkin parametre sayısını artırdı. gelişmişBelirtildi.

YandexGPT 2 şimdilik Rusya’da ve ayrıca Yandex’in akıllı asistanı da mevcut Alice ile de uyumlu çalışmaktadır. Yapay zeka dil modelinin dünyanın geri kalanına ne zaman sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu