Haber

Tutuklu AfD’li milletvekili serbest bırakıldı

Almanya’da gözaltına alınan faşist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin Bavyera eyaleti üyesi Daniel Halemba serbest bırakıldı. Halemba’nın, her hafta karakola giderek imza atması ve üyesi olmakla suçlandığı faşist öğrenci örgütü üyeleriyle iletişime geçmemesi şartıyla serbest bırakıldığı, aksi takdirde yeniden gözaltına alınabileceği belirtildi. bu koşullar ihlal edilmiştir.

AfD milletvekilinin 2021’den bu yana üyesi olduğu “Burschenschaft Teutonia Prag zu Würzburg” öğrenci birliği kampüsünde Nazi sloganlı ve Halemba’nın isminin yer aldığı bir ziyaretçi defterine el konuldu; Defterin yanı sıra Nasyonal Sosyalizmin sembolleri, Yahudi aleyhtarı yazılar, cop ve kurusıkı tabancanın da bulunduğu kaydedildi.

22 yaşındaki Halemba’nın odasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP) liderlerinden Heinrich Himmel’in 28.10.1939 tarihli emrinin çıktısının bulunduğu bildirildi.

Bavyera’da 8 Ekim’de yapılan yerel seçimlerde eyalet parlamentosuna seçilen en genç milletvekili olan Halemba’nın, özgürlüğünün ardından partisinin eyalet parlamentosu grup toplantısına katıldığı belirtildi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu