Haber

Sudan’da HDK saldırısında 5 kişi öldü

Sudan ordusu, paramiliter güç Hızlı Takviye Güçleri’nin (HDK) başkent Hartum’un güneyinde düzenlediği topçu saldırısında 4’ü çocuk 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ordu’dan yapılan açıklamada, HDK’lıların dün başkentin güneyindeki Zırhlı Birlikler karargahı yakınındaki Rumeyle Mahallesi’ne topçu saldırısı düzenlediği belirtildi.

Saldırıda aynı aileden 4’ü çocuk 5 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de ağır yaralandığı belirtildi.

HDK’nın sivillere yönelik ihlallerine işaret edilen açıklamada, vatandaşları evlerinden çıkarmaya yönelik girişimlerini sürdürdüğü belirtildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tamamen entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümeti kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan gerilim, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü.

Çatışmalarda birden fazlası sivil olmak üzere 3.000’den fazla kişi öldü ve on binlerce kişi yaralandı.

Kamu kurumlarının görevlerini yerine getirememesi ve sahadan detaylı ve güvenilir raporların alınamaması nedeniyle ölü sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğu varsayılmaktadır.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre 3,5 milyondan fazla insan ülke içinde ve dışında yerinden edildi.

devrekani-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu