Haber

Son dakika! Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatma davasının seçim sonrasına ertelenmesi talebini oybirliğiyle reddetti.

HDP’nin kapatılmasını talep eden davada Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisiyle ilgili kapatma davasını 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrasına bırakmak için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.

TALEBİN REDDİ KARARI

Anayasa Mahkemesi, HDP kapatma davasının görüşülmesinin seçim sonrasına ertelenmesi, tedbir savunması için 15 gün ek süre verilmesi ve partinin esastan savunmasının verilmesi talebinin 14 Mart Salı günü reddedilmesine karar verdi.

KAPANIŞ EYLEMİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Kapatma davası sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023’te yaptı. HDP yetkililerinin belirtilen günkü konuşmasının ardından vakıf.

Raporun Yargıtay üyelerine dağıtılmasının ardından, mahkeme başkanı toplantı için bir gün belirleyecek ve üyeler belirlenen günde ortaya gelerek kapatma talebini görüşmeye başlayacak.

HESAPLAR 5 OCAK’TA BLOKLANDI

Ceza davası prosedürünün izlendiği kapatma davasında Yargıtay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 5 Ocak’ta Hazine yardımı alan partinin hesaplarının bloke edilmesine karar verdi. ve partiye savunmasını yapması için bir aylık süre verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu