Haber

Pakistan’da ordunun başına atanan Asım Munir göreve resmen başladı

Pakistan ordusunun başına atanan Orgeneral Asım Munir, bugün yapılan dönem teslim merasimi sonrası misyonuna başladı.

Ulusal basındaki haberlere nazaran, başşehir İslamabad’a komşu Ravalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığında zaman teslim merasimi düzenlendi.

Ordunun başına 2016’da gelen ve 2019’da misyon mühleti uzatılan Orgeneral Kamar Cavid Bacva, halefi Orgeneral Asım Munir’e makam sembolü olarak taşıdığı bastonu teslim etti.

Asım Munir, Pakistan ordusunun başına geçen 17. isim oldu.

Törende, yeni Genelkurmay Başkanı Şamşad Mirza, federal bakanlar, ülkedeki yabancı misyonların askeri ateşeleri de hazır bulundu.

Munir, 24 Kasım’da atanmıştı

Asım Munir, 24 Kasım’da Başbakan Şahbaz Şerif tarafından yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştı.

Mangala Subayları Eğitim Okulu programından Pakistan Ordusuna katılan Korgeneral Munir, Sınır Kuvvetleri Alayında subay olarak kariyerine başlamıştı.

Kuzey Bölgeler Kuvvetleri Komutanlığı da yapan Munir, 2017’de Askeri İstihbarat Başkanlığı ve 2018’de Servisler Arası İstihbarat Başkanlığı görevlerini de yürütmüştü.

Pakistan’da Genelkurmay Lideri, prensipte silahlı kuvvetlerin en yüksek rütbeli subayı durumunda bulunuyor. Bununla birlikte Genelkurmay Başkanlığı esas askeri istişare organı vazifesini yürütüyor ve kuvvet komutanlıkları ortasındaki irtibatı koordine ediyor. Muharip kuvvetler üzerinde ise operasyonel yetkisi bulunmuyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetlerinde ordunun kuvvet komutanlıklarına komuta eden, operasyonel yetkiye ve denetime sahip olan kişi Kara Kuvvetleri Kumandanı. Bu açıdan Kara Kuvvetleri Kumandanı, Pakistan ordusunun başındaki isim olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu