Teknoloji

Microsoft, kod adı Athena olan yapay zeka için kendi çipini geliştiriyor

Microsoft, sohbet robotu Bing Chat ve Office uygulamaları temalı Microsoft 365 Copilot gibi örneklerin yanı sıra yapay zeka (AI) tabanlı hizmetleri birinci önceliği haline getiriyor.Ve ilgili bir geliştirme olarak, Microsoft’un yapay zeka programları için özel olarak tasarlanmıştır. kendi donanım çipini geliştirdidört yıldır üzerinde çalışıldığı söyleniyor.

The Information’a göre, adı açıklanmayan iki kaynağa atıfta bulunan Microsoft, Athena kod adını kullanıyor. ve 2019’dan beri 300 kendini işine adamış çalışanıyla çip üzerinde çalışıyor. Haber, çipin şu anda bazı Microsoft çalışanları ve Microsoft’un Bing Chat’i geliştirmeye yardımcı olmak için kullandığı ChatGPT’yi oluşturan OpenAI’den bazılarıyla test edildiğini ekliyor.

Şu anda Microsoft, AI hizmetleri için NVIDIA tarafından üretilen yongaları kullanıyor. Ancak kendi bünyesinde işlemcisini geliştirerek hem ihtiyaçlarına daha iyi hizmet edecek hem de daha az maliyetli olacak bir çipe ulaşmak istiyor. Bu amaç doğrultusunda Athena’nın 2024 yılında ete kemiğe bürünmesi planlanıyor.

Sunucular ve diğer bulut tabanlı sistemler için kurum içinde özel çipler oluşturmak, teknolojide yeni bir şey değil. Örneğin Amazon, Google ve Facebook da bilgi merkezlerinde kullanılmak üzere kendi sunucu işlemcilerini tasarlamıştır. Microsoft’un yapay zeka tabanlı merkezleri için kendi yongalarının yanı sıra NVIDIA yongalarını kullanmaya devam edip etmeyeceği şu an net değil.

mesudiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu