Ekonomi

Malatya’da depremden etkilenen işletmelere hibe desteği

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Kahramanmaraş merkezli Malatya’da küçük ve orta ölçekli işletmelere hibe desteği verilecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve beraberindeki heyet Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Depremin ardından kentte yürütülen çalışmalar hakkında Başkan Gürkan’dan bilgi alan Vinton, KOBİ’ler için 700 bin dolarlık hibe kredisi sağlayacaklarını bildirdi.

Tüm dünyada afet sayısının arttığına dikkati çeken Vinton, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki afet boyutları itibariyle çok büyük. Bu büyüklükteki bir afetin ardından iyileşme için uzun vadeli sürdürülebilir ve kalıcı müdahaleler gerekiyor. İmkanlarımız dahilinde olan kaynakları bu bölgeye aktarmak için seferberlik başlattık. Bizim için. ,yerel öncelikler ön plandadır.Yerel önceliklerin belirlenmesinde özellikle yerel yönetimler,belediyeler için yönlendirmelerinize açığız.Malatya için 700 bin dolar tanımlanmış bütçe ile hibe programı başlatacağız. 10 ve daha az çalışanı olan mikro işletmeler bizim hesaplarımıza göre 300-350 firmaya ulaşabilecek bir rakam”

Bunun yanı sıra özellikle konteyner kentlerdeki yangın felaketlerinde ara sokaklara girebilecek küçük bir itfaiye aracı temin ettiklerini belirten Vinton, “Tabi bunlar yeterli değil. Mevcut alanı genişletmek için planlar yapıyoruz. engelliler için ve hizmet kalitesinin artması için çalışıyoruz.Gruplarımız çok uyumlu çalışıyor.Taziyelerimi iletiyorum.İstiyorum. Gerçekten büyük bir felaket. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kaynaklarımızı deprem bölgelerine yönlendirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Kendi yaralarımızı sarmak için hareket ederken bu yaraları sarmakla ilgilendikleri için UNDP ve diğer kuruluşlara teşekkür ediyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu