Haber

KYK Borçlarının Silinmesi Sosyal Medyada Yorum Trafiğini Alt Üst Etti!

Kredi ve Yurtlar Kurumu, kısaca KYK, 1961 yılında kurulmuş, Ulusal Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları çatısı altında hala yürürlükte olan kıymetli bir kamu kurumdur. Değerine kısaca değinmeden evvel bu kurumun 1962 yılından bu yana kredi ve burs başlıklarıyla yüksek tahsil öğrencilerine takviye olduğunu hatırlamakta da yarar var.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, 1962 yılından itibaren tahsil kredisi, 1985-2012 yılları ortasında katkı kredisi ve 2004 yılından itibaren de burs vermektedir.

1924 yılında medrese ve imaretlerin kapatılmasıyla, ortaya çıkan öğrencilerin barınma sorunu lokal idareler ve yatılı okullar halinde çözümlenmeye çalışılmıştır. Lakin kalabalıklaşan nüfus ve yükseköğrenime artan taleple KYK kurumunun temelleri Ulusal eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 1949 yılında atılmış 1961 yılında da kurulmuştur. 

Yıllar içinde MEB, Başbakanlık ve Genç ve Spor Bakanlıkları çatısı altında gezen kurumdan destekler yurt ve maddi olmak üzere ana başlıklarda ikiye ayrılır.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de yurt sayıları şu biçimde ?

www.dogrulukpayi.com

Doğruluk Payı’nın hazırladığı grafikte özel yurtların hakimiyeti görülüyor.

Yine aynı kaynakta yükseköğretime kayıtlı öğrenci sayısı ve Türkiye’de yurt kapasitesi dikkat çekiyor.

www.dogrulukpayi.com

Yurtlar gerçeğinde son olarak da İstanbul’da yükseköğretime kayıtlı öğrenci sayısı ve KYK yurt kapasitesinde makasın açıldığı görülüyor.

www.dogrulukpayi.com

Gelelim burs ve kredilere!

3 çeşit ödeme bulunurken, bir tanesi 2012 yılında kamu üniversitelerinde örgün eğitimde ‘harç’ ücretlerinin kaldırılmasıyla sonlanan ‘katkı kredisi’ oluyor. Öbür ödemelerden biri kredi, oburu de burs. Bu ikisinin farkı; kredi geri ödemeli bir muahede olurken, burs karşılıksız yapılan bir ödemedir. İkisi de kendine özel kurallar talep ederken, geri ödeme için Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü sitesinde şu şart geçmektedir:

Öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrencilerin borcu; kredilerinin verildiği tarihten olağan tahsil müddetlerinin bitimine kadar geçen yahut rastgele bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar kredi olarak verilen ölçülere, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak ölçünün ek edilmesi suretiyle tespit edilmektedir. Öğrencilerin ödeyecekleri kredi (Yİ-ÜFE) borcu, öğrencilerin öğretimi mühletince Kurumdan aldığı toplam kredi ölçüsünün 3 katını geçmemektedir.

Her seçim devrinde ülkede affedilen borçlara alışkın olsak da bilhassa son 1 yılda artan ÜFE ve uzun vakittir sorun olan genç işsizlikte KYK büyük bir sorun yumağına döndü.

TÜİK’in açıkladığı son ÜFE verisi yüzde 157,69 oranında olurken, ücret ve maaşlara zamlar TÜFE üzerinden yapılıyor ki kısaca o da Ekim 2022’de yüzde 85,51 olmuştu. 

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme taşıdığı KYK borçları bir süre sonra iktidarın da gelişmeler yönünde hamle yapmasıyla sonuçlandı. KYK borçlarının faizlerin silineceği açıklandı. Ne de olsa ‘nas’ vardı.

Geçen günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası bugün Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 gencin borcunun silindiğini açıkladı.

Haliyle mevzu toplumsal medyada gündem oldu. Zira çok uzun müddet evvel bu krediyi alıp ödeyenler de vardı. Hatta yakın vakitte ödeyenler de vardı. İsmi üzerindeydi krediydi. 

Diğer yandan da gerçek bir iş sorunu vardı. İş bulunsa gelirlerde sorun vardı. ÜFE’deki oranlar her şeyi aşıyordu. 

Geçmişte ödese de şimdiki sorunları kabullenenler vardı. Öğrenciler için değer diyenler, benim vergilerimle geziyorcular herkes ortaya çıktı!

2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 859 bin 479 yükseköğrenim öğrencisi kredi, 503 bin 254 yükseköğrenim öğrencisi de burs aldı.

Bu yıl için ödenen ölçü lisans eğitimi için 850 TL, yüksek lisans için 1.700 TL ve doktora için de 2 bin 550 TL olarak görülüyor.

Bunlar da son iki bilgilendirme olarak son 20 yılda 2002’den bu yana taban fiyat ve KYK burs/kredi değişimleri

Asgari fiyatın burs/krediler karşısındaki yükselişi!

2022 yılında taban fiyatı yıl ortası güncellemesi hesaba katılmayıp tüm yıllarda 1 Ocak fiyatları baz alınmıştı. 2002 yılında aylık 45 milyon olan bursa karşılık taban fiyat yaklaşık 4 katı 164 milyon olurken, 2003-2018 aralığında 3’te 1 oranı korunsa da 1 Ocak 2022’de 4 bin 825 TL olan minimum fiyata karşılık yaklaşık 6’da biri olarak 850 TL burs/kredi ödemesi yapılmaktadır.

Sosyal medyada da haliyle durum gündem oldu.

27 milyar TL az bir ölçü değil sonuçta.

Herkes bir yandan haklıydı.

Bazıları ya unutuldu ya da ortada kaynadı.

İşine gelenler de vardı.

Çok çok haklı olanlar da!

Öğrencilerin, kredileri ya da faizlerini konuşmadan burslarıyla barınma sorunu olmadan,

Tüm ülkede de alınan kredilerde faizin uzun vadede sahiden düşük kalması ve ödeme sıkıntısının düşünülmemesi dileğiyle…

Sizin borçlar silindi mi? Yorumlara bekliyoruz??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu