Haber

İran Cumhurbaşkanı: ABD Gazze’de ateşkesi engelliyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ABD’nin İsrail’e verdiği desteğin bölgede savaşın tırmanmasına neden olduğunu belirterek, “ABD, Gazze’de ateşkesi engelliyor. Tüm dünya, ABD’nin gerçek yüzünü tanımalı.”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin başkanlık düzeyinde ortaklaşa düzenleyeceği Gazze zirvesi öncesinde Tahran İmam Humeyni Havalimanı’nda gazetecilere konuştu. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Filistin’i savunmak için kurulduğunu vurgulayan Reisi, bugünkü zirvenin gündeminin Filistin olacağını belirterek, “Zirveye katılacak İslam ülkeleri liderlerinin İsrail’e karşı somut adımlar atmasını ümit ediyorum. Alınacak karar mutlaka hayata geçirilmeli ve hayata geçirilmelidir.Bundan sonra konuşma ve cephede “Harekete geçme zamanı bitti, sahaya odaklanıp sahada somut adımlar atmalıyız” dedi.

“Gazze’deki savaş makinesi ABD’nin kontrolünde”

ABD’nin İsrail’e verdiği askeri ve ekonomik desteği eleştiren Reisi, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarında ABD’nin de suç ortağı olduğunu belirterek, “ABD, gerilimin tırmanmasından yana olmadığı yönünde açıklamalar yapıyor. İran’a ve birkaç ülkeye bu konuyla ilgili mesaj gönderdi.” “Ancak yaptıkları bu açıklamalarla bağdaşmıyor. Gazze’deki savaş makinesi ABD’nin kontrolündedir” dedi. ABD’nin İsrail’e verdiği desteğin bölgede savaşın tırmanmasına neden olduğunu belirten Reisi, “ABD, Gazze’de ateşkesi engelliyor. Tüm dünyanın ABD’nin gerçek yüzünü görmesi gerekiyor.”

Riyad’da yapılacak zirvede önceliğin Gazze’de ateşkesin sağlanması ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılması olduğunu belirten Reisi, “İslam ülkelerinin iş birliği ve birliğiyle bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Bugün, Bütün dünya Siyonist rejime ve ABD’ye karşı Filistin’in yanındadır.” .

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Suudi Arabistan, Gazze’deki durumun görüşülmesi amacıyla bugün İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği zirvelerinin başkent Riyad’da düzenleneceğini duyurdu. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu