Ekonomi

Evercore: ‘Apple’ın yapay zeka alanında lider olarak ortaya çıkacağına olan inancımızı koruyoruz’

Evercore ISI’daki piyasa analistleri, Apple Inc’in (NASDAQ:AAPL) yapay zeka alanında lider olarak ortaya çıkacağı yönündeki pozisyonlarını koruyor. Aracı kurum Salı günü yayınladığı bir raporda pozitif “Outperform” notunu teyit etti ve Apple’ın hisseleri için 220 dolar hedef fiyat belirledi.

Aracı kuruma göre, Apple’ın araştırmacıları önceki gün şirketin yapay zeka alanındaki ReALM (Reference Resolution As Language Modeling) adlı en son ilerlemesini açıklayan bir çalışma yayınladı.

Piyasa analistleri, “Apple, daha küçük ReALM sürümlerinin daha az sayıda parametre ile GPT-4 ile karşılaştırılabilir bir performans gösterdiğini ve bunun, tüm yapay zeka görevlerinin bulut veri merkezlerinde işlenmesine yönelik yaygın yöntemin aksine, doğrudan cihaz üzerinde yapay zeka yetenekleri sağlamak için daha iyi olduğunu ortaya koydu” dedi. “Raporlar Apple’ın daha büyük ReALM sürümlerinin performans açısından GPT-4’ü geçme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.”

Piyasa analistleri, bu yeni teknolojinin işlevselliğini arttırmak için Siri’ye dahil edileceğini belirttiler. Birincil atılım, yapay zeka sistemlerinin ekranda görüntülenen verilere ve daha geniş konuşma bağlamlarına yapılan atıfları anlama süreci olan referans çözünürlüğü alanında olacak gibi görünüyor.

Pazar analistleri, “Apple, ekranda gösterilen tüm verileri, bir dil modelinin görsel verilere kıyasla işlemesi çok daha basit olan metin formatına dönüştürerek, tipik olarak karmaşık olan referans çözümleme sürecini basitleştiriyor” dedi. “Bu basitleştirme, Apple’ın daha küçük bir parametre setiyle yüksek verimlilik elde etmesini sağlayan en önemli unsurdur.”

Piyasa analistleri, “Bizim görüşümüze göre Apple, yeni iPhone modellerinin satışlarının artmasına yol açabilecek bir şekilde cihaz üzerinde işlemeyi ele aldığında yapay zeka alanındaki lider konumunu sağlamlaştıracaktır” dedi. “Bu gelişme bu hedefe yönelik bir adım gibi görünüyor ve Apple’ın cihaz düzeyinde yapay zekaya odaklanma konusundaki kararlılığını teyit ediyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu