Haber

DRONLA ARANIP BULUNAN PUHU KUŞU, TEDAVİ ALTINA ALINDI

OSMANİYE’de Kırmıtlı Kuş Cenneti Havzası’nda uçamadığı fark edilip, gözden kaybolan puhu kuşu, dronla havadan arama yapan doğaseverlerin uzun uğraşları sonucu bulunup, tedavi altına alındı. 4 metreyi geçen sazlıkların ortasında alınan kuş, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Müdürlüğü gruplarına teslim edildi.

Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde çektiği kuş ve doğa fotoğraflarıyla bilinen Kırmıtlı Eski Belediye Başkanı Ali Murtaza Doğan tarafından yaklaşık 3 gün önce puhu kuşu bulundu. Hareket edemeyen kuş bir süre sonra sazlıkların arasına kaçarak ortadan kayboldu. Durumun sosyal medyada yayılmasıyla bölgeye Adana’dan doğaseverler gelerek, kaybolan kuşu aramaya başladı. Sazlıklar ortasında kaybolan puhu kuşunun bulunması için dron da kullanıldı. Sazlıkların 4 metreyi geçmesi nedeniyle doğaseverler arama çalışmalarına devam etti. Çalışmalarda bölgeyi yakından tanıyan Ali Murtaza Doğan, kuşu, bitkin bir halde sazlıklar ortasında buldu. Aç ve susuz kaldığı için bitkin görülen kuşa çabucak doğaseverler tarafından şekerli su verildi. Kuşun bulunması nedeniyle büyük bir memnunluk yaşayan tabiat fotoğrafçısı Ali Murtaza Doğan, Sahiden çok memnunum. Umudum çok fazla yoktu. Zira birinci gördüğümüzde kuş yaralı üzereydi uçamıyordu. Bölgedeki öbür yabanî hayvanlar tarafından ölmüş olabileceğini düşündük. Lakin sağ olsun Adana’dan gelen öğretmen arkadaşlarımızla kuşumuzu sazlıklar ortasında sağ salim bulduk dedi.

TEDAVİSİNİN ARINDAN TABİATA BIRAKILACAK

Doğan, buldukları puhu kuşunu kendi aracıyla Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Müdürlüğü takımlarına götürerek teslim etti. Burada veteriner tabip tarafından kuşun birinci tedavisi yapıldıktan sonra bir müddet müşahede altında tutulup, rastgele bir sıhhat sorunu olup olmadığı tespit edildikten sonra yaşadığı bölgeye götürülerek bırakılacağı kaydedildi. Kuşun tedavisi ile ilgili DKMP Osmaniye Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi Osmaniye İli Kastabala Sulak Alanı sınırlarında duyarlı vatandaşımız Ali Murtaza Doğan tarafından bitkin halde bulunan ve yaklaşık 20 yıldır gözlemlenmeyen puhu, Şube Müdürlüğümüzce teslim alındı. Yaban Hayvanı Acil İlk Müdahale Merkezi’nde bakıma alınan kuş, en kısa müddette tabiata geri bırakılması planlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu