Haber

Darbe iddiası Kolombiya’da kafa karışıklığına neden oldu! Başkan Petro’nun çağrısı üzerine binlerce kişi sokaklara çıktı

Kolombiya’nın birçok şehrinde Başkan Gustavo Petro’nun daveti üzerine binlerce kişi meydanlara gelerek hükümete destek verdi. Başkent Bogota, Medellin, Cali, Pasto, Barranquilla, Cartagena, Tunja ve Ermenistan’da yürüyen kalabalık gruplar Petro’ya destek vererek, hükümete karşı “darbe” planları yapmakla suçladıkları Başsavcı Francisco Barbosa’ya tepki gösterdi.

PETRO HÜKÜMETİNE LOGANS İLE DESTEK VERDİLER

Bogota’nın tarihi meydanı Plaza de Bolivar’da toplanan yüzlerce kişi, müzik ve sloganlar eşliğinde Petro hükümetine desteklerini duyurdu. Yürüyüşe çeşitli sol sendikaların, öğrenci gruplarının, yerel halkın ve Tarihi Pakt koalisyonuna mensup parti üyelerinin katıldığı bildirildi.

ADALET SARAYINA ZORLA GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Başsavcı Barbosa aleyhine slogan atan onlarca kişi Adalet Sarayı önünde gösteri düzenledi. Bu arada bir grubun Adalet Sarayı’na zorla girmeye çalışması üzerine güvenlik güçleri protestoculara müdahale etti. Protestocuların taşlarla saldırıp rastgele hasar vermesi üzerine polis, göz yaşartıcı gaz bombasıyla karşılık verdi.

BAŞKAN PETRO’DAN OLAYLARA TEPKİ

Adalet Sarayı önünde yaşanan olayların ardından Petro, sosyal medya hesabından Bogota Belediye Başkanı Carlos Fernando Galan’a bir açıklama yaptı ve muhalefet partileri olaylardan Petro hükümetini sorumlu tuttu.

“ULUSAL POLİS’E TALİMAT VERİYORUM”

Muhalefetin eleştirileri üzerine X’ten yeni bir paylaşım yapan Petro, “Burada adalete saldıran tek kişi, dürüst savcıdan korkan aşırı sağdır. Bu nedenle ulusal polise talimat veriyorum. Hakimlerin serbest dolaşımını engelliyor mu? Bununla ilgili rapor talep edeceğim.” Bu kelimeyi kullandı. Öte yandan Yargıtay’da yapılan oylama sonucunda üyelerin 3 aday arasından yeni Başsavcı’yı seçemedikleri paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu