Haber

Çin: ABD çok taraflı ticaret sistemini sabote ediyor

Çin, ABD’nin çok taraflı ticaret sistemini ihracat kontrolleri ve tarife artışlarıyla sabote ettiğini iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Çin’in ABD aleyhine Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) başvurusunun tartışılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin bir yandan adil rekabeti savunurken, diğer yandan yerli üretime öncelik veren büyük ölçekli sübvansiyonlar ve ihracat kontrolleri ile ayrımcı bir tavır benimsediğini belirten Sözcü Vang, “ABD çok taraflı ticaret sistemini sabote ediyor. , sanayi politikalarında çifte standart uygulayarak, küresel sanayi ve tedarik zincirlerini bozmak, kesintiye uğratmak.” sözünü kullandı.

Washington yönetiminin birçok DTÖ ihtilaf çözümü kararını reddettiğini, kendi ulusal mevzuatına göre yüksek tarifeler uyguladığını, ihracat kontrol uygulamalarının uluslararası toplum tarafından kabul edilen normların ötesine geçtiğini ve diğer DTÖ üyelerini kendi yasalarına uymaya zorladığını vurgulayan Vang, ” Amerika Birleşik Devletleri tek taraflılığa ve zorbalığa kendini adamıştır. O bir uzman oldu.” söz konusu.

ABD’nin ekonomik bağları koparma, tedarik zincirlerini kesme ve dostlarını destekleme yaklaşımından vazgeçmesi gerektiğine işaret eden Vang, DTÖ kurallarına uymaya ve çok taraflı ticaret sisteminin otoritesini sağlayacak adımlar atmaya çağırdı.

Çin, çip bölümünde Çinli şirketlere getirdiği ihracat kontrolleri nedeniyle 12 Aralık’ta ABD’ye karşı DTÖ’ye başvurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı, yarı iletkenler ve diğer yüksek teknolojili ürünlerin ihracatına kısıtlamalar getiren düzenlemelerin “tipik bir korumacı uygulama” olduğunu belirterek, DTÖ Genel Kurulu’nu “Uyuşmazlık Çözüm Organı (ISO)” olarak toplanmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu