Ekonomi

Apple ve Amazon’a İspanya’dan 194 Milyon Euro Para Cezası

İspanya Ulusal Rekabet Kurulu (CNMC), çevrimiçi pazarda rekabeti kısıtladıkları gerekçesiyle ABD’li şirketler Apple ve Amazon’a toplam 194 milyon 150 bin euro para cezası verdi.

CNMC’den yapılan açıklamada, Amazon ve Apple kümelerine bağlı farklı şirketlere “online pazarda rekabete belirli kısıtlamalar getirdiği” gerekçesiyle toplam 194 milyon 150 bin euro ceza kesildiği bildirildi.

İspanya Rekabet Kurulu’nun Apple’a 143 milyon 640 bin euro, Amazon’a 50 milyon 510 bin euro para cezası verdiği açıklandı.

Açıklamada, Apple ve Amazon’un 31 Ekim 2018’de Amazon’un Apple’ın yetkili satıcısı olabilmesi için şartları belirleyen bir protokol imzaladığı belirtilirken, bunun (online) perakende ile bağlantılı olarak rekabeti kısıtlayıcı bazı unsurları içerdiği kaydedildi. İspanya’da elektronik eşya satışı.

İspanya’daki Amazon sitesini Apple ürünlerinin perakende satışı için kullanan satıcıların yüzde 90’ından fazlası, Apple ile Amazon arasındaki protokol nedeniyle İspanya’daki ana çevrimiçi pazarın dışında kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu